Střet se zvěří či zvířetem? Nejde o totéž!

srážka se zvířetem

Situaci, kdy vám náhle vběhne pod kola nějaké zvíře, zná jistě spousta řidičů. Pokud jedete pomalu, věnujete se řízení, předvídáte to a je malý provoz, dá se střetu celkem pohodlně zabránit například přejetím do protisměru. Pokud jedete ale velkou rychlostí a zvířete se leknete, je podle odborníků často lepší do zvířete najet, než si úhybným manévrem koledovat o náraz do stromu či protijedoucího vozidla. Strom je z těchto možností nejhorší. Jen trochu silnější strom nemá žádnou deformační zónu a neposune se ani o centimetr, takže veškerá síla nárazu jde do vozu, což až příliš často končí smrtí.

Srážka se zvířetem. Kdo platí škodu?

V případě, že vám srážkou zvířete vznikla škoda, buď si ji budete muset uhradit sám (či z havarijního pojištění, pokud ho máte), nebo vám bude zaplacena. Rozhoduje vlastnictví zvířete. Pokud zvíře někomu patří, což se dá dokázat, odpovídá za škodu v případě zanedbání povinností jeho vlastník, jako by nehodu zavinil sám - například vběhnutí psa pod kola. Dále vlastník zvířete odpovídá za náklady ošetření veterinářem, pokud zvíře přežije, případně za náklady na odvoz mrtvého zvířete, pokud zahyne.

Horší už to bude v případě srážky s volně žijícím (divokým) zvířetem. Podle zákona o myslivosti je lesní zvěř tzv. národním bohatstvím. To znamená, že nemá žádného majitele. Pokud se smí zvěř lovit, majetkem lovce se stává až okamžikem ulovení. Pokud ale srazíte autem divokou zvěř, nepředstavujte si, že jste ji právě ulovil a že jste tedy vlastníkem. Zvíře se v okamžiku srážky stává majetkem mysliveckého sdružení, které má v místě nehody svůj revír. Toto sdružení je třeba kontaktovat a to buď přímo nebo přes policii, aby si zvíře odvezli. Pokud si zvíře necháte, dopouštíte se pytláctví.

Zvíře či zvěř?

Díky tomu, že zvíře nemá majitele, nikdo vám bohužel škodu nezaplatí. Pokud škodu platit nechcete, je třeba si dopředu sjednat havarijní pojištění, které tyto situace kryje. Jednat se může buď o ochranu vozidla vůči škodám způsobeným střetem se zvěří (jde o divokou zvěř, kterou definuje zákon o myslivosti) nebo střetem s domácími a hospodářskými zvířaty. Ochrana vozidla před poškozením zvířetem ochrání před hlodavci, kteří dokážou zničit například elektroinstalaci, brzdovou nebo chladící soustavu.

Pojišťovny obvykle neřeší příčiny srážky a netřídí autonehody podle zvířat. Pokud nemáte sjednáno havarijní pojištění a nikomu kromě zvířete se nic vážného nestane, není nehoda dokonce ani nikde hlášena.

Získejte až o 7.000,- Kč levnější povinné ručení!

Vyplňte naši jednoduchou kalkulačku a zjistěte, která pojišťovna nabízí nejlevnější povinné ručení.

Spočítat cenu

Srovnání pojišťoven povinné ručení

Povinko je nezávislý porovnávač cen povinného ručení. Umožňuje každému motoristovi porovnat povinné ručení napříč pojišťovnami a usnadnit si tak svou zákonnou povinnost.

Zajistěte se povinné ručení online s Allianz Direct.

Neztrácejte svůj drahocenný čas a duševní zdraví obíháním pojišťoven. Povinko vám porovná cenu povinného ručení během okamžiku. Stačí kliknout na porovnávač, vyplnit pár políček a je vymalováno. Přehled pojišťoven podle jejich cen leží před vámi.

Cena se váže přímo na konkrétní vůz a řidiče. To je něco, co z těch nepřehledných ceníků pojišťoven nevyčtete. A ještě jedna dobrá zpráva! Kalkulačka neupřednostňuje žádnou pojišťovnu a je naprosto zdarma!

  • sjednání pojištění online
  • porovnání cen povinného
  • výrazná úspora času
  • šetření mnoha nervů
  • nejlevnější povinné ručení
logo

Kalkulačka povinného ručení

© Povinko | Všechna práva vyhrazena